O ovčích kiahňach sa hovorí často v súvislosti s malými deťmi. Do dospelosti túto infekčnú chorobu prekoná vysoké percento jedincov, ak sa im to však nepodarí, môžu sa nakaziť aj v dospelosti. Je všeobecne známe, že priebeh ovčích kiahní v dospelom veku býva závažnejší a ťažší – aké komplikácie vás teda čakajú, ak ste kiahne nemali v detstve a dostali ste ich teraz?

Prepuknú po 10 dňoch od stretu s nakazenou osobou
Ovčie kiahne sú silne nákazlivé a spôsobuje ich vírus, konkrétne ľudský herpes vírus 3 alebo HHV-3. Prenáša sa z chorého jedinca na zdravú osobu priamym kontaktom alebo vzdušnou cestou. Dobrou správou však je, že imunita po prekonaní tohto ochorenia je celoživotná. Opakovaný výskyt ovčí kiahní u človeka je iba veľmi raritný, skôr mu pri opätovnej aktivácii vírusu hrozí pásový opar. Ochorenie obvykle prepukne za 10 až 25 dní po preniknutí vírusu do organizmu. K najtypickejším príznakom patria kožné vyrážky, ktoré sa môžu objaviť prakticky kdekoľvek na tele a majú podobu červených pupencov, ktoré sa neskôr zmenia na pľuzgieriky. Obvykle nepríjemne svrbia, preto si ich často rozškrabeme do chrást. Kiahne ešte bežne sprevádza zvýšená teplota až horúčka, bolesti hlavy, únava, slabosť, nevoľnosť, nechuť k jedlu alebo malátnosť.
Pozor, ak máte oslabenú imunitu
Deti zvyknú ovčie kiahne obvykle prekonať bez nejakých väčších komplikácií. Ich imunitný systém si vie s vírusom ovčích kiahní rýchlo poradiť a vyrážky sa v priebehu dvoch až troch týždňov zahoja. Riziko však rastie hlavne v dospelosti. Ešte problematickejšia môže byť nákaza vírusom ovčích kiahní napríklad u osôb s oslabenou imunitou (ako sú poruchy imunity, infekcia HIV, onkologickí pacienti, transplantácia orgánov) alebo u jedincov vo vyššom veku. Horší priebeh často mávajú aj osoby s kožnými ochoreniami, u ktorých môžu dlhšie pretrvávať kožné zmeny, prípadne hrozí trvalé poškodenie kože vo forme jaziev. Objaviť sa môže aj zápal mozgu alebo zápal mozgových blán, rôzne neurologické ťažkosti, zápal pľúc, zápal pečene, zápal srdcového svalu a ďalšie problémy so srdcom, artritída, zápal obličiek, u mužov zápal semenníkov, septický šok alebo krvácavé stavy.
Liečba kiahní neexistuje – len príznakov
Aká je liečba, ak ste dostali kiahne v dospelosti? Vo všeobecnosti sa vždy jedná o symptomatickú liečbu, čo znamená, že sa len tlmia sprievodné príznaky, kým sa telo vysporiada s infekciou samé. Samozrejme, môžu sa podávať analgetiká a antipyretiká, čiže lieky proti bolesti a horúčke. Tiež lokálne antihistaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie. Dôležitý je aj pitný režim a pokoj na lôžku. Namiesto antibiotík, ktoré by na vírus nezabrali, môže lekár predpísať antivirotiká. Tie sa však podávajú iba v naozaj ťažkých prípadoch. Odporúča sa myslieť aj na prevenciu, ktorou je hlavne vyhýbanie sa chorým jedincom. Ďalšou možnosťou je aj očkovanie, ktoré sa odporúča najmä ženám, ktoré kiahne v detstve neprekonali a plánujú tehotenstvo.