Staňte sa odborníkom na aromaterapiu – namiešajte si vlastné vône!

Ak ste o tom ešte nepočuli, tak aromaterapia je starodávne umenie, ktoré využíva silu vôní na podporu fyzického, emocionálneho aj duševného zdravia. Kľúčové sú v jej prípade práve esenciálne oleje. Vedeli ste, že si z nich môžete namiešať vlastné zmesi do aromadifuzérov?

Staňte sa odborníkom na aromaterapiu – namiešajte si vlastné vône!
(zdroj: unsplash.com)

Máte doma aromadifuzér?

Esenciálne oleje sú v podstate koncentrované výťažky z rastlín, od ktorých preberajú ich vôňu, energiu aj terapeutické vlastnosti. Každý olej má jedinečné účinky na ľudský organizmus, vďaka ktorým môžete zmierniť stres, zvýšiť energiu, zlepšiť kvalitu spánku či liečiť respiračné ochorenia.

Na rozptyľovanie rôznych vôní olejov do vzduchu slúži aromadifuzér. Obzvlášť počas náročných dní, počas ktorých si potrebujete prečistiť hlavu či zlepšiť náladu sa vám takýto prístroj naozaj zíde. Existuje viacero druhov difuzérov, najčastejšie však nájdete tzv. ultrazvukové, ktoré premieňajú vodu v spojení s esenciálnymi olejmi na jemnú hmlu.

Ak difuzér ešte doma nemáte, odporúčame kúpiť si ho online. Využiť pri jeho nákupe aj nákupe esenciálnych olejov môžete napríklad tieto zľavové kódy Notino, vďaka ktorým ušetríte.

Nezabúdajte vône vrstviť

Predtým, než sa pustíte do miešania vôní, mali by ste poznať vlastnosti jednotlivých olejov. Niektoré vás totiž môžu povzbudiť, niektoré naopak upokojiť. Medzi tie upokojujúce patrí napríklad levanduľový esenciálny olej, ktorý pomáha pri nespavosti a zmierňuje stres.

Naopak, povzbudzujúci účinok ma citrónová vôňa, ktorá osvieži a zvýši koncentráciu. Pri dýchacích problémoch vám pomôže eukalyptus so svojím osviežujúcim a čistiacim efektom. Vzduch prečistíte aj čajovníkom alebo tea tree oil. Romantickú atmosféru a emocionálnu rovnováhu podporí ruža, trávenie a koncentráciu zasa mäta. Ak máte chuť na niečo exotickejšie, siahnite po ylang-ylang.

Pri tvorbe vonných zmesí by ste mali myslieť na niekoľko vecí. Vytvorte zmesi, ktoré budú zložené z viacerých vrstiev – z vrchných, ľahkých tónov, stredných (vyvážených) a základných, ktoré by mali byť hlboké a ukotvujúce. Ako vrchný tón sa hodí napríklad citrus, ako stredný levanduľa a ako základný santalové drevo.

Experimentujte a zapisujte

Vždy začínajte s menším množstvom oleja – napríklad 6-10 kvapiek na 100 ml vody. Pri miešaní viacerých druhov olejov si to rozdeľte na spomínané tri vrstvy: 3 kvapky z vrchnej, 3 zo strednej a 4 zo základnej.

Medzi naše tipy patrí napríklad zmes zo 4 kvapiek levandule, 3 kvapiek bergamotu a 2 kvapiek ylang-ylang na relaxovanie a pokoj, na osvieženie zasa zmiešajte 3 kvapky citrónu, 3 kvapky mäty piepornej a 2 kvapky eukalyptu.

V zime vás zasa môže zahriať zimná zmes – zmiešajte 4 kvapky pomaranča, 3 kvapky škorice a 2 kvapky klinčeka. Na lepšie ranné vstávanie sa hodia 4 kvapky levandule, 3 kvapky citrónovej trávy a 2 kvapky geránia. Nebojte sa ani experimentovať a svoje experimenty si vždy poctivo zapisujte, aby ste sa vedeli k prípadným dobrým výsledkom vždy vrátiť.

Na všetky zdravotné problémy, ktoré vám aromaterapia nepomôže vyriešiť, vyskúšajte zľavové kódy z kategórie Zdravie alebo Unizdrav zľavový kód a nakúpte si výživové doplnky, vitamíny aj zdravotné pomôcky od výmyslu sveta a za skvelé ceny.